اجتماعی دهه ی فجر

۱۴ بهمن در تاریخ انقلاب اسلامی چگونه گذشت


این صفحه به حوادث و اتفاقات روز ۱۴بهمن سال ۱۳۵۷ میپردازد. از مهمترین وقایع این روز می توان به تشکیل دولت موقت استعفا نمایندگان مجلس و شهردار تهران اشاره کرد.

کوچه ها و خیابان های اطراف مدرسه علوی در روز ۱۴ بهمن از صبح زود پپذیرای سیل مشتاقان امام بود. حضرت امام نیز با حضور در سرسرای مدرسه ، به ابراز احساسات آنان پاسخ می دادند.
جواد شهرستانی، شهردار وقت تهران، به خدمت امام (ره) می روند و استعفا نامه ی خود را خدمت حضرت امام تسلیم می کنند. حضرت امام مجدداً ایشان را به سمت شهردار تهران منصوب فرمودند. در همین حین ۴۰ نفر از نمایندگان مجلس استعفا ی خود را آماده می کنند.
بختیار پس از انتشار این خبر و احتمال تکرار آن از سوی سایرمسئولین ، طی یک مصاحبه سایر کارمندان و مسئولان دولت را تهدید می کند.

تشکیل دولت موقت چگونه انجام شد؟
حضرت امام درسخنرانی پرشور بهشت زهرا صراحتاً دولت بختیار را غیر قانونی خوانده بودند و اعلام کردند که دولتی اسلامی متکی به حکم خدا وآرای ملت تشکیل خواهند داد.صبح این جلسه شورای انقلاب را برای تعیین نخست وزیر دولت موقت ،تشکیل دادند.
مهندس بازرگان درباره انتخابش به نخست وزیری دولت موقت اظهار داشت “در پی تشکیل جلسه شورای انقلاب در روز ۱۴/۱۱/۵۷، آقای (امام) خمینی ما را مخاطب قرار داده پرسیدند برای نخست وزیری چه کسی را تعیین کنیم؟… نمی‌دانم آقای مطهری بود یا یکی دیگر از روحانیون شورای انقلاب که مرا پیشنهاد کرد. در هر حال نظر عموم روی من رفت و اگر کسی موافقت نداشت، حرفی نزد. آیت‌الله خمینی تبسم و اظهار خوشوقتی کرده، گفتند به این ترتیب خیالم از دو طرف راحت شد. ظاهرا منظور ایشان از دو طرف، ملیون و روحانیون بود.”
جلسه این شورا با حضور حضرت امام و اعضای شورای انقلاب پس از بحث و بررسی مجدد، به پیشنهاد اعضای شورای انقلاب و موافقت امام، مهندس مهدی بازرگان برای نخست وزیری دولت موقت انتخاب شد.

مطبوعات و اخبار در این روز
*خبرگزاری فرانسه: بختیار در مصاحبه با لوماتن گفت: بعضی اوقات صبر بهترین تاکتیک است و اگر آیت‌الله خمینی بخواهد در شهر مقدس قم دولت پیشنهادی خود را به وجود آورد، به او اجازه خواهم داد تا دولتی شبیه به واتیکان تأسیس کند.

*روزنامه الوطن العربی نوشت: یک ژنرال ارتش به ملاقات شاه در خارج از کشور رفت.

*آسوشیتد پرس گزارش داد: واکنش کشورهای اسلامی در مقابل بازگشت آیت‌الله خمینی متفاوت بوده است. سادات در مصر گفت: او هیچ آیت‌الله ی در مصر نخواهد داشت. مطبوعات سعودی در این مورد سکوت اختیار کرده‌اند و رژیم بغداد نیز تاکنون موضعی اتخاذ نکرده است تنها قذافی گفت: به محض درخواست کمک از بذل آنچه در امکان دارد، دریغ نخواهد کرد.

*به مناسبت ورود حضرت امام به ایران، مراسم جشنی در کشور لیبی بر پا شد.

* دستور آزادی سیصد و پنجاه زندانی محاکم نظامی صادر شد.

*تظاهرات مردم در برخی از شهرستان‌ها بدون درگیری با مأموران انجام شد.

*دانشجویان ایرانی با حمله به سفارتخانه‌های ایران در آمریکا، لبنان و استرالیا  نسبت به رژیم سلطنتی ایران ابراز انزجار کردند.

 

 

یک دیدگاه در “۱۴ بهمن در تاریخ انقلاب اسلامی چگونه گذشت”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.