اجتماعی دهه ی فجر

14 بهمن در تاریخ انقلاب اسلامی چگونه گذشت


این صفحه به حوادث و اتفاقات روز 14بهمن سال 1357 میپردازد. از مهمترین وقایع این روز می توان به تشکیل دولت موقت استعفا نمایندگان مجلس و شهردار تهران اشاره کرد.

کوچه ها و خیابان های اطراف مدرسه علوی در روز 14 بهمن از صبح زود پپذیرای سیل مشتاقان امام بود. حضرت امام نیز با حضور در سرسرای مدرسه ، به ابراز احساسات آنان پاسخ می دادند.
جواد شهرستانی، شهردار وقت تهران، به خدمت امام (ره) می روند و استعفا نامه ی خود را خدمت حضرت امام تسلیم می کنند. حضرت امام مجدداً ایشان را به سمت شهردار تهران منصوب فرمودند. در همین حین 40 نفر از نمایندگان مجلس استعفا ی خود را آماده می کنند.
بختیار پس از انتشار این خبر و احتمال تکرار آن از سوی سایرمسئولین ، طی یک مصاحبه سایر کارمندان و مسئولان دولت را تهدید می کند.

تشکیل دولت موقت چگونه انجام شد؟
حضرت امام درسخنرانی پرشور بهشت زهرا صراحتاً دولت بختیار را غیر قانونی خوانده بودند و اعلام کردند که دولتی اسلامی متکی به حکم خدا وآرای ملت تشکیل خواهند داد.صبح این جلسه شورای انقلاب را برای تعیین نخست وزیر دولت موقت ،تشکیل دادند.
مهندس بازرگان درباره انتخابش به نخست وزیری دولت موقت اظهار داشت “در پی تشكیل جلسه شورای انقلاب در روز 14/11/57، آقای (امام) خمینی ما را مخاطب قرار داده پرسیدند برای نخست وزیری چه كسی را تعیین كنیم؟… نمی‌دانم آقای مطهری بود یا یكی دیگر از روحانیون شورای انقلاب كه مرا پیشنهاد كرد. در هر حال نظر عموم روی من رفت و اگر كسی موافقت نداشت، حرفی نزد. آیت‌الله خمینی تبسم و اظهار خوشوقتی كرده، گفتند به این ترتیب خیالم از دو طرف راحت شد. ظاهرا منظور ایشان از دو طرف، ملیون و روحانیون بود.”
جلسه این شورا با حضور حضرت امام و اعضای شورای انقلاب پس از بحث و بررسی مجدد، به پیشنهاد اعضای شورای انقلاب و موافقت امام، مهندس مهدی بازرگان برای نخست وزیری دولت موقت انتخاب شد.

مطبوعات و اخبار در این روز
*خبرگزاری فرانسه: بختیار در مصاحبه با لوماتن گفت: بعضی اوقات صبر بهترین تاكتیك است و اگر آیت‌الله خمینی بخواهد در شهر مقدس قم دولت پیشنهادی خود را به وجود آورد، به او اجازه خواهم داد تا دولتی شبیه به واتیكان تأسیس كند.

*روزنامه الوطن العربی نوشت: یك ژنرال ارتش به ملاقات شاه در خارج از كشور رفت.

*آسوشیتد پرس گزارش داد: واكنش كشورهای اسلامی در مقابل بازگشت آیت‌الله خمینی متفاوت بوده است. سادات در مصر گفت: او هیچ آیت‌الله ی در مصر نخواهد داشت. مطبوعات سعودی در این مورد سكوت اختیار كرده‌اند و رژیم بغداد نیز تاكنون موضعی اتخاذ نكرده است تنها قذافی گفت: به محض درخواست كمك از بذل آنچه در امكان دارد، دریغ نخواهد كرد.

*به مناسبت ورود حضرت امام به ایران، مراسم جشنی در كشور لیبی بر پا شد.

* دستور آزادی سیصد و پنجاه زندانی محاكم نظامی صادر شد.

*تظاهرات مردم در برخی از شهرستان‌ها بدون درگیری با مأموران انجام شد.

*دانشجویان ایرانی با حمله به سفارتخانه‌های ایران در آمریكا، لبنان و استرالیا  نسبت به رژیم سلطنتی ایران ابراز انزجار كردند.

 

 

یک دیدگاه در “14 بهمن در تاریخ انقلاب اسلامی چگونه گذشت”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.