اجتماعی دهه ی فجر مناسبت ها

20 بهمن در تاریخ انقلاب اسلامی ایران


این صفحه به وقایع و اتفاقات روز 20 بهمن سال 1357 اشاره دارد. که به مهمترین آن کشته شدن همافران به دست گاردشاهنشاهی می توان اشاره کرد.

مهندس بازگارن نخست وزیر منصوب امام خمینی، در یک سخنرانی در دانشگاه تهران رئوس برنامه های دولت خود را روشن کرد. مهندس بازرگان در این سخنرانی گفت: ماموریتی که رهبر انقلاب به من داده است پر مخاطره ترین و سنگین تریم ماموریت در عمر 71 ساله مشروطیت در ایران است که به یک نخست وزیر داده شده است.

قرار بود عصر 20 بهمن بختیار در حضور مهندس بازرگان از سمت نخست وزیری استعفا دهد.اما این امر را به روز یک شنبه 22 بهمن موکول کرد.بختیار می خواست آخرین شانس خود را برای حفظ قدرت ، با استفاده از قدرت همه جانبه ی ارتش، امتحان کند.
طرفداران قانون اساسی، شاه و دولت شاپور بختیار در ورزشگاه امجدیه تجمع کردند. طرفداران بختیار تصویرهایی از حضرت علی(ع) و پیغمبر اکرم اسلام(ص) و شعارهایی در حمایت از کابینه بختیار ترتیب دادند و پس از ساعتی پراکنده شدند.
به نقل از www.imam-khomeini.ir :
روز جمعه بیستم بهمن ماه ، تلویزیون سراسری اعلام کرد که فیلم بازگشت امام خمینی را (9 شب)پخش خواهد کرد. عوامل رژیم در ابتدای پخش این برنامه تظاهرات طرفداران قانون(شاه) را که آنروز در امجدیه برگزار شده بود پخش کردند.درپادگان دوشان تپه،همافران به پخش این برنامه واکنش منفی نشان دادند.نیروهای گارد شاهنشاهی که در پادگان مستقر شده بودند،پس از استهزای موافقان شاه توسط همافران و به ویژه بعد از آنکه تلویزیون تصاویر مربوط به حضرت امام را پخش نمود،وهمافران مستقر در سالن نمایش پادگان همگی به شادی پرداخته وصلوات فرستادند،به سالن نمایش هجوم بردند و با انواع سلاح گرم همافران را به گلوله بستند.

صدای تیراندازی های پیاپی از پادگان نیروی هوایی ، مردم شرق تهران را سراسیمه به خیابان ها کشید.مردم در ابتدا تصور می کردند که به مقر امام حمله شده است. طولی نکشید که صدای الله اکبر و تماس های تلفنی خانه به خانه، مردم تهران را متوجه کانون درگیری، یعنی پادگان نیروی هوایی نمود. پادگان دوشان تپه پس از مدتی به محاصره مردم درآمد. امام در پیامی به ملت ایران، حمله لشکر گارد به نیروی هوایی را محکوم کردند. امام به ارتش اخطار کردند که هرچه زودتر لشکر گارد به مقر خود بازگردد و الا تصمیم آخر را خواهند گرفت. امام اطلاعیه های حکومت نظامی را خدعه و خلاف شرع دانستند و از مردم خواستند با حضور در خیابان ها توطئه حکومت نظامی را خنثی کنند.
امام(ره) در 20 بهمن
*امام در پیامی به ملت ایران ﺗﺄکید کردند که سخنگو ندارند.

*در پاسخ به تبریک آقای گلپایگانی امام نامه تشکرآمیزی به ایشان ارسال کردند.

*امام خمینی در جمع نمایندگان شورای هماهنگی اعتصابات بر دور شدن از اختلافات و راه طولانی برای سازندگی اشاره کردند.

یک دیدگاه در “20 بهمن در تاریخ انقلاب اسلامی ایران”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.