مقالات_احکام

احکام قرآنى بانوان در استفتائات

۱ – سوال: یا خـواندن آیاتـى از چهار سـوره قرآن که سجـده دارد در هنگام حیض کفاره دارد یا نه؟ و اگر سهوا انجام شـده باشد بـاید چه کند؟(۱)

v    جواب : کفاره ندارد.

۲ – سوال: خواندن بیـش از هفت آیه از قرآن کریـم براى زن حایض مکروه است. با تـوجه به اینکه در ماه مبارک رمضان خواندن قرآن فضیلت بسیار دارد. آیا حـایض بـود مـانع از خـوانـدن قـرآن است؟(۲)

v    جـواب: در غیـر چهار سـوره عزائم مـانع نیست.

۳ – سـوال: آیا خانـم هاى نابینا به هنگام عادت ماهانه مـى تـوانند قرآن را بخـوانند با تـوجه به ایـن که قرآن براى آنها بصـورت برجسته نـوشته شده و بایستى آن را در خواندن لمس کنند؟(۳)

v    جواب: نباید لمس کنند.

۴ – سـوال: آیا زن حایض مـى تـوانـد هفت آیه از غیـر سـوره هاى سجـده دار را بخواند و تکرار کند؟(۴)

v    جـواب: غیر از سوره هاى سجده, از باقى سـوره هاى قرآن اشکال ندارد.اگر چه بیـش از هفت آیه خـوانـدن بـراى حـایض مکـروه است.

۵ – سـوال: اگر گردنبندى منقـش به آرم جمهورى اسلامـى باشد, در ایـن صـورت مـى تـوان از آن استفـاده نمـوده و به گـــــردن آویخت و به آن دست زد؟(۵)

v    جـواب: استفاده از آن مانع ندارد ولـى بنابر احتیاط, بـدون طهارت آن را مس نکنند.

۶ – سوال: هنگامى که در مراسـم صبحگاهى مدرسه یکى از خواهران, قرآن را با صـوت تلاوت مى کند, دبیران مرد صداى وى را مى شنوند, آیا بطور کلى تلاوت قرآن در صـورت شنیـدن نـامحـرم تـوسط خـواهـران گناه است؟(۶)

v    جـواب: اشکـال نـدارد مگـر آنکه مـوجب تحـریک و مفسـده بـاشـد.

۷ – سـوال: قضاى نماز آیات بر زن حائض در چه زمانى واجب است و تفصیلـى که حضرت امام در مسئله (۶) بحث نماز آیات در تحریر الـوسیله فرمـوده اند کدام است؟(۷)

v    جـواب: منظور معظم له از تفصیل در غیر مستـوعب, ظاهرا ایـن است که اگـر بمقدار درک نماز پاک بـوده با ایـن که بعد از پاک شدن مى تـوانسته یک رکعت آن را درک نمـایـد واجب مـى بـاشـد و الا واجب نیست.

۸ – سـوال: زنانـى که عادت ماهانه خـود را مـى گذرانند و از خـوانـدن نماز معذورنـد, آیا مـى تـواننـد در نماز جماعت, در غیـر مسجـد شـرکت کننـد؟(۸)

v    جواب: مى تـوانند در اجتماع براى نماز شرکت کنند و بظاهر متابعت نمایند, ولى نباید نماز بگذارند.

۹ – سـوال: آیا زن حائض مى تـواند در کلاس درس شرکت کند و آیات و روایات را یادداشت نماید؟(۹)

v    جـواب: اگر کلاس در مسجد نباشد اشکال ندارد و نوشتـن نام خداوند متعال و آیـات قـرآن اگـر بـدنـش به آنها مـس نشـود, اشکـال نـدارد.

۱۰ – سوال: آیا زن حائض مى تـواند به مزار شهداء برود و فاتحه بخواند؟(۱۰)

v    جـواب: رفتـن به قبـرستان و مزار شهداء و فاتحه خـوانـدن بـراى زن حائض اشکال ندارد. فقط آن مقـدار که دستـور داده اند ایـن است که زن حائض و شخص جنب مکروه است, در بالیـن شخص محتضـر, یعنـى کسـى که در حال جان دادن است حاضر شوند, ولى در باقى جاها مانند هنگام غسل دادن و کفن کردن و دفـن میت اشکالى ندارد.

۱۱ – سـوال: آیا زن حـائض و یا جنب مـى تـوانـد دعاى کمیل و یا دعاى تـوسل بخواند؟(۱۱)

v     جـواب: زن حائض و شخص جنب مـى تواند دعاى کمیل و تـوسل بخـواند, ولـى در دعاى کمیل جون جمله ((افمن کان مومنا کمـن کان فاسقا لایستوون)) از سوره اى است که سجده واجب دارد, همیـن جمله را نمـى تـواند بر زبان آورد و خـواندن باقـى دعاى کمیل اشکالى ندارد و بایستـى بدنـش هنگام خـواندن دعاى کمیل و تـوسل بـاسـم خـداونـد متعال یـا پیـامبـران نـرسـد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱ـ استفتـائات امـام خمینـى (ره), ج ۱, مسـاله ۱۷۰٫

۲ـ استفتـائات امـام خمینـى (ره), ج ۱, مسـاله ۱۷۱٫

۳ـ استفتـائات امـام خمینـى (ره), ج ۱, مسـاله ۱۷۲٫

۴ـ استفتـائات امـام خمینـى (ره), ج ۱, مسـاله ۱۷۳٫

۵ـ استفتائات ج ۱, ص ۴۷, مسئله ۸۱٫

۶ـ کتاب احکام بانوان, ص ۲۴٫

۷ـ کتاب احکام بانوان, ص ۷۵٫

۸ـ کـتاب احکام بانوان, ص ۷۶٫

۹ـ کتاب احکام بانوان, ص ۸۰٫

۱۰ـ کتاب احکام بانوان, ص ۸۰٫

۱۱ـ کتاب احکام بانوان, ص ۸۱٫

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.